Homeopatie a očkování (nejen) u dětí

Děti jsou závislé na jistotě svých rodičů. Čím jistěji a důvěryhodněji rodiče se svým dítětem zacházejí, tím je jejich dítě spokojenější, klidnější a uvolněnější.

Bohužel často ztrácejí svou přirozenou jistotu kvůli kontroverznímu a hojně diskutovanému tématu, jímž je očkování. Jsou ovlivněni informacemi od lidí ze svého okolí nebo těmi, které si přečtou na internetu.

Stejně tak je tomu i s informacemi, které se týkají použití homeopatických léků s cílem snížit riziko očkování.

A tak spousta maminek hledá informace, jak předejít u svých dětí nežádoucím účinkům očkování a nalézají různá doporučení. Většinou pro použití homeopatického léku Thuja či Silicea před očkováním nebo homeopatických léků vyrobených přímo z vakcín.

Konkrétní dávkování se často liší, a tak se následně ptají homeopatů na radu, co s tím. Jaký lék jim doporučí pro jejich dítě před očkováním, aby vše proběhlo hladce a bez problémů.

Homeopatické léky Thuja a Silicea jsou na místě pouze v případě, že má dotyčný k daným lékům blízko svými projevy.

Jinak tato doporučení nejsou v souladu s principy a zásadami klasické homeopatie.  Proto nemusí být efektivní, a to z jednoho prostého důvodu. Homeopatie klade především důraz na individualitu jedince a léčí na základě konkrétních projevů. Lékem se snaží podpořit organismus ke zlepšení stavu.

Nemá tedy význam použít lék dopředu, aby chránil před nežádoucími vlivy, když nevíme, jestli a jaké budou.

Není univerzální lék, který by se dal takto použít a pomohl tak předcházet problémům s očkováním nebo na potíže, které po očkování vzniknou.

 

Očkování způsobuje situaci, která v těle přirozeně nenastává, a to má vliv na následné konkrétní projevy, které mnohdy ovlivňují i tzv. nosiče vakcín např. těžké kovy atd.

Vakcína může způsobit potíže v případě, že je na ni organismus citlivý.

Senzitivita způsobí reakci se specifickými projevy, pomocí kterých se organismus snaží vypořádat s vedlejšími účinky daného očkování.

Předem bohužel tuto citlivost nemůžeme poznat, ani to, jak bude dotyčný reagovat nebo jaké bude mít příznaky po aplikaci vakcíny. Konkrétní reakce je závislá na síle vitality, ale i na genetické predispozici.

Stejná vakcína bude mít u každého jinou reakci. U některých nebude žádná, u jiných nastane dočasná či trvalá změna. Může nastat prudká reakce krátkodobého charakteru, chronické nezávažné potíže, ale i dlouhodobé vážnější potíže.

V případě, že nastanou potíže, bývají u každého různé, a proto vyžadují také rozdílné použití konkrétního homeopatického léku. Pozornost je především zaměřena na  individuální projevy a celkový stav.

Problém s očkováním spočívá v tom, že jsou vakcíny podávány všem stejně bez ohledu na jejich citlivost. Je brán zřetel pouze na to, aby dotyčný nebyl akutně nemocný.

V homeopatii je důležitý individuální přístup.  Zjišťujeme na jaké stresory či stimuly je organismus citlivý a zaměřujeme se na příčiny a souvislosti vzniklých potíží. Více se dočtete zde.

PŘED OČKOVÁNÍM  je vhodné zaměřit se na preventivní opatření, které můžete eliminovat rizika spojená s očkováním.

Uvádím zde stručný výpis doplněný o doporučení Mudr. Ludmily Elekové sepsaných podrobně v knize Doba jedová 2 a Knihovnička Meduňky – Očkování, jeho účinky, následky a jejich léčba.

Těmto opatřením doporučuji věnovat před očkováním pozornost.

  • Před očkováním zajistěte, aby vaše dítě mělo dostatek vitamínu C, D, esenciálních omega 3 mastných kyselin (EMK) a hořčíku

Kojenci je vhodné dávat denně 100mg vitaminu C na každý měsíc věku. Preferujte vit. C z přírodních zdrojů (šípek, acerola), nikoli syntetický.

Dále dítěti podejte ve stejné dávce EMK. Podávejte týden před a týden po očkování nebo dokud trvá reakce. I kojeným dětem je dejte přímo, protože matky mají těchto látek nedostatek.(500 mg roční dítě,1g batole, 3 g předškolák, 5 g adolescent)

Vitamin D podávejte i po roce věku, zejména v zimě 2 kapky Vigantolu (1000 IU) U větších dětí 1300 – 3000 IU (dle hladiny v krvi)

Dávka hořčíku pro malého kojence je 30-50 mg denně. Existují rozpustné tablety, které lze dělit, rozpustit ve vodě a podat dítěti.

Pozn. Chcete-li snížit riziko reakce podáním vitamínů a mastných kyselin, současně snižujete imunitní odpověď na vakcínu. Nelze to oddělit, vakcíny jsou tak vyrobeny. Je třeba si vybrat, co chcete a čeho se více bojíte.

 

 

 

 

 

  • Před očkováním je potřeba, aby byl organismus 100% zdravý (ideálně měsíc). Taktéž je potřeba, aby nebyl v inkubační době nějaké choroby. Např. Neštovice mohou mít inkubační dobu až 21 dní. Pokud se vaše dítě setká s někým, kdo neštovice má, je potřeba vyčkat po tuto dobu, kdy se mohou u něj také projevy nemoci objevit. Nejlepší by však bylo pro očkování vynechat zimní období od října do března.
  • Před jakýmkoliv očkováním si přečtěte příbalový leták a případné dotazy konzultujte s lékařem
  • Odložte očkování, pokud vaše dítě prožívá náročné období – např. růst zubů, odstavování, nástup do školky, stěhování…
  • Při silné lokální reakci chlaďte místo vpichu.
  • Reakci po vakcíně nikdy nepotlačujte paracetamolem (Paralen, Panadol).
  • Neočkujte krátce před odjezdem na dovolenou.
  • Neočkujte se v průběhu těhotenství a kojení.
  • Odstup mezi jednotlivými vakcínami rozšiřte na 2 měsíce i déle.
  • Očkování kojence odložte ideálně na druhou polovinu prvního roku života, nejméně však do 6 měsíců. Je to stále v souladu s vyhláškou o povinném očkování.
  • Nedovolte podání dvou nebo více vakcín současně.
  • Respektujte nedonošenost dítěte (termíny počítejte ode dne, kdy se mělo narodit).
  • Pečlivě sledujte reakce dítěte po očkování (fyzické projevy, chování, spánek) Neobvyklou reakci je třeba nahlásit lékaři a na SÚKL. https://www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek
  • podrobné informace k tématu očkování se dočtete na https://rozalio.cz/

 

 

Závěrečné shrnutí:

  • Homeopatické léky by měly být použity na základě projevujících se příznaků. Pokud nejsou existující projevy, nelze doporučit konkrétní lék.
  • Léky jako Thuja a Silicea má význam použít jen v případech, kdy má dotyčný svými projevy k danému léku blízko svými projevy.
  • Komplexní homeopatická léčba celkově posiluje organismus.
  • Pokud nastane reakce po očkování – je potřeba vybrat homeopatický lék dle konkrétní reakce.
  • Před očkováním je možné posílit organismus vitamíny podle výše zmíněného schéma.

Ať se vám daří!

 

Autor: Marcela Garncarzová

"Pomoc druhým je mým životním posláním. Homeopatii se věnuji soustavně od roku 2005. V praxi používám také Bachovy květové esence a Schüsslerovy tkáňové soli. Baví mě inspirovat své klienty ke změnám, které jim pomáhají a být průvodcem na jejich cestě k uzdravení." Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář