Homeopatie – přirozená cesta ke zdraví

Kolem homeopatie panuje řada otázek, faktů, ale i mýtů. Jak se v těch všech informacích vyznat? Čemu věřit? Proč se léčit zrovna pomocí homeopatie? Jaké jsou její výhody?

Velmi záleží na zdroji informací, ale především na vlastních zkušenostech. Mnozí odpůrci této léčebné metody, jsou právě ti, kteří s ní mají minimální či žádné zkušenosti, ale nepřesvědčila je z určitého důvodu.  Často vycházejí z některých vědeckých prohlášení. A nebo  ji zkusili, ale lék byl nesprávně vybrán, a proto nebylo možné pozorovat viditelný efekt.

Tím mají příležitost  jen potvrdit, že homeopatie nefunguje. Jiní poznamenají:, „Možná to někomu pomáhá, ale u nás to nepomohlo…“ Naproti tomu je řada lidí, kterým je jedno jak, ale  hlavně, že  to „pomáhá“…

Pomáhá – to je to slovo, které zase může evokovat odpůrce k tomu, že jim daná látka přece nemůže pomoci, když je tak vysoce naředěná. Přece, když po jejím podání potíže zmizí, musí jít jednoznačně o placebo…  No jo, ale když je vidět efekt  třeba u kojence či u zvířat, jak mohou ti uvěřit v účinek homeopatie? Náhoda? I tak si to mnozí vysvětlí. A nebo začnou docházet argumenty…

Pokud se zajímáte o možnosti  šetrné a přirozené léčby bez vedlejších  a nežádoucích účinků, rozhodně stojí za to, se o homeopatii něco dozvědět, zkusit její možnosti a mít své vlastní zkušenosti. Po nějaké době zjistíte, jak si můžete touto přirozenou cestou sami pomoci od různých potíží nebo ji použít u svých blízkých. A to je úžasně osvobozující.

Homeopatie nabízí šetrné a přirozené řešení, jak akutních, tak  i chronických, fyzických či psychických potíží na základě individuálního přístupu.

Kdy tedy můžeme využít možnosti homeopatie?

  1. U akutních potíží či v různých situacích
  2. U chronických (dlouhodobých) potíží – tzv. konstituční homeopatie, která patří do rukou zkušeného homeopata. V tomto případě se neléčí  jen jednotlivé příznaky, ale kompletně všechny projevy daného člověka. To znamená nejen  po fyzické stránce, ale současně také po emoční a psychické. Nemoc je potřeba vnímat, jako projev určité nerovnováhy organismu a jeho oslabené vnitřní (vitální) síly, kterou ovlivnily určité příčiny, na které je potřeba se zaměřit.

 

„Největší chybou při léčení nemoci je oddělovat tělo a ducha, protože od sebe být odděleny nemohou.“

Platón 427 – 347 př.n.l.

Pokud nemáte s homeopatií žádné zkušenosti, je vhodnější i akutní situace zpočátku konzultovat se zkušeným homeopatem. Postupem času, zvlášť když se podobné situace různě opakují, je možné si v běžných situacích pomoci sám např. na základě doporučených návodů.

V případě, že má dítě vysokou horečku, v prvé řadě je potřeba mu ulevit.  Když jsem s homeopatií před lety začínala, měla jsem první příležitosti vyzkoušet ji na starší dceři.  Ta v té době mívala vysoké horečky, které občas doprovázely i febrilní křeče.

Když si na to zpětně po letech vzpomenu, byly to pěkné zkoušky. Už ta samotná horečka a možnosti řešení. Pamatuju si, jak jsem v té době ještě neměla počítač a internet a zdrojem různých rad byly časopisy pro maminky na různá témata týkajících se dětí.

Zpočátku jsem použila běžné sirupy proti horečce, ale postupem času, vzhledem k mému zájmu o šetrné způsoby léčby, jsem čím dál více pronikala do tajů homeopatie. Nahrazovala jsem použití sirupů proti horečce homeopatickými léky s tím, že jsem je měla po nějaký čas ještě k dispozici,  kdyby je bylo potřeba použít…ale už nebylo.

Jak vlastně homeopatie působí?

Je to velmi jemná metoda léčby se širokým polem použití, která vychází z tzv. principu podobnosti, kdy se „podobné léčí  podobným“. To znamená, že používá vysoce zředěné látky,  které mají schopnost vyvolat u zdravého člověka příznaky podobné těm , kterými trpí nemocný“. To vychází již z  jejího názvu ( z řečtiny: homeo – stejný, pathos – utrpení, nemoc).

A právě  v tom spočívá zásadní rozdíl mezi homeopatií a klasickou medicínou. Klasická medicína léčí pomocí léků, které vyvolávají opačný účinek např. na horečku – lék proti horečce. Naproti tomu homeopatickým lékem se organismus posílí, aby mohl příčinu nemoci zlikvidovat sám.  Homeopat vybere lék, který je nejvíce podobný projevům horečky pacienta.

Další rozdíl je v tom, že lékař může na horečku předepsat určitý druh léku, zatímco homeopata zajímají individuální projevy horečky – někdo má zimnici, jiný ne, jeden se silně potí, druhý ne a třetí má k tomu bolesti hlavy. Jeden může mít velkou žízeň a druhý může pít jen po douškách nebo je bez žízně. Může k tomu preferovat určitou teplotu nápojů a tak podobně.

Proto homeopat může předepsat na horečku různé léky. Jejich výběr tedy závisí na individuálních projevech daného organismu.

Princip podobnosti používal už řecký lékař Hippokratés ve 4. století před n. l., stejně jako později řada bylinářů či šamanů.

Již zakladatel homeopatie  Samuel Hahnemann (1755-1843) prohlásil: „Neléčím nemoci, léčím člověka“

Určitá fakta o homeopatii:
  • Je to přibližně 200 let stará léčebná metoda, která je podle WHO (světové zdravotnické organizace) druhá nejrozšířenější ve světě.
  • Homeopatie není bylinná léčba. I když jsou homeopatické léky vyráběny pouze z přírodních zdrojů, jejich účinek je odlišný.  Homeopatie je tzv. bioinformační  léčba. To znamená, že lék dá organismu potřebnou informaci, která stimuluje vnitřní obranné síly organismu, a tím dochází k zahájení léčebného procesu.
  • K výrobě homeopatických léků se používají výhradně látky přírodního původu. Podávají se ve zředěné podobě – v tzv. homeopatické potenci.
  • Mezi zvláštnosti homeopatických léků patří i to, že v procesu ředění (potenciace) získávají léčivé účinky i látky, které jsou v surovém stavu neúčinné nebo nemají na organismus žádný vliv nebo látky, které v surovém stavu mají na organismus neblahý vliv. A pokud člověku daná látka ublíží, v homeopatické podobě mu může pomoci.

Homeopatii je možné použít téměř u všech potíží. Její omezení se vztahuje pouze k nezvratným změnám poškozených orgánů,  stavů vyžadující chirurgické řešení a tam, kde je nutné dodávat tělu chybějící látky – např. insulin u cukrovky atd. Ale i zde je možné homeopatickou cestou alespoň podpořit stav pacienta.

 

Hlavní výhody homeopatické léčby:

  • Mimo různé akutní stavy, léčí i opakované infekce a dokáže vyléčit také řadu chronických onemocnění, která se klasickou medicínou léčí obtížně a u kterých je možné pomocí chemických léků pouze potlačovat jejich projevy.
  • Zaměřuje na příčiny vzniku potíží.
  • Je vynikající preventivní léčbou – pomáhá odstranit vnitřní sklon pacienta k určitému onemocnění.
  • Homeopatické léky nemají vedlejší ani nežádoucí účinky, neobsahují žádné škodlivé látky, nevyvolávají alergie ani nezpůsobují závislost.  Jsou voleny naprosto individuálně pro konkrétního pacienta.
  • Je vhodnou léčbou jak pro těhotné a kojící ženy, tak pro kojence a batolata.
  • Homeopatii je možné použít také u pacientů, kteří užívají jiné léky nebo jinou léčebnou metodu.

Závěrem bych ráda použila citaci zakladatele homeopatie Samuela Hahnemana:

 „Nejvyšším a jediným posláním lékaře je vracet nemocným zdraví, což jest nazýváno léčbou“.

 

Je tedy na vás, jaký způsob léčby je vám blízký a který si zvolíte.

Ať se Vám daří žít ve zdraví!

Autor: Marcela Garncarzová

"Pomoc druhým je mým životním posláním. Homeopatii se věnuji soustavně od roku 2005. V praxi používám také Bachovy květové esence a Schüsslerovy tkáňové soli. Baví mě inspirovat své klienty ke změnám, které jim pomáhají a být průvodcem na jejich cestě k uzdravení." Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář