5 tipů, jak vybrat svého homeopata

Toužíte se zbavit svých dlouhodobých potíží  přirozenou cestou?  Láká vás homeopatie, ale nevíte na kterého homeopata se obrátit a podle čeho vybírat?

U homeopatie tak úplně neplatí, že homeopata potřebujeme na to, aby nám doporučil vhodný homeopatický lék „na něco“, nebo „proti něčemu. V homeopatii nelze doporučit lék na diagnózu, ale na momentální celkový stav člověka. Promyšlené rozhodnutí vede k přesnému homeopatickému léku a stejně tak k výsledkům homeopatické léčby.

Nejdříve je potřeba si ujasnit, jestli:

⇒ Jste dlouhodobě zdraví, máte dostatek energie, kvalitní spánek , cítíte se po všech stránkách dobře (nemáte žádné fyzické, psychické či emocionální potíže) a objeví se po dlouhé době akutní problém.

V tomto případě:

  • Můžete kontaktovat homeopata pro doporučení vhodného léku dle vašich konkrétních projevů, pocitů, reakcí na různé vlivy atd.
  • Můžete zkusit rady a doporučení zkušeného homeopata sepsané do různých příruček, jak si pomoci v řadě akutních situací samoléčbou.

⇒ Máte různé potíže dlouhodobého charakteru nebo časté akutní nemoci.

V tomto případě:

  • Nehledejte rady na internetu

Raději si najděte kvalifikovaného homeopata, který vám bude věnovat dostatek času, jelikož pro doporučení vhodného léku potřebuje znát větší množství informací. Navíc budete potřebovat další konzultace ke zhodnocení vývoje stavu  s následným doporučením.

  • Je zbytečné pokládat homeopatům dotazy typu: Který homeopatický lék by byl vhodný na můj „dlouhodobý“ či „opakovaný“ problém? (s tímto dotazem se setkávám nejčastěji) Odpověď je jednoznačná. Lék je nutné vždy vybrat a doporučit individuálně na základě homeopatického vyšetření, které probíhá formou rozhovoru.

Na co se především zaměřit, než se objednáte na homeopatickou konzultaci  aneb co je dobré předem vědět

1.     Osobní doporučení

Pokud máte v okolí někoho s pozitivní zkušeností  s homeopatií,  jistě vám rád doporučí homeopata, u kterého homeopatickou léčbu absolvoval.  To vám může usnadnit výběr a přicházíte s větší důvěrou.

2.     Vzdálenost

Čas od času se na mě lidé obrací s dotazem, kterého homeopata bych doporučila v jeho blízkosti. Pravdou však je, že není nutné mít homeopata v těsné blízkosti z toho důvodu, že konzultace neprobíhají často (většinou 1x za dva měsíce).  Mnohdy  je možné využít i konzultace online např. přes Skype. V případě, že nastane akutní problém, konzultace probíhají většinou telefonicky či písemnou formou.

3.     Osobnost homeopata

Homeopat by měl mít dostatečné homeopatické vzdělání alespoň po dobu 3 let  a měl by mít nějaký certifikát o absolvování školy (akademie).  Je však vhodné, aby se vzdělával dlouhodobě i  později.  Samotná teorie nestačí, praxí a její délkou navíc získává další cenné zkušenosti. Než k tomu dojde, měl by ve vlastním zájmu po nějaký čas absolvovat praktický výcvik (supervize) pod vedením zkušeného homeopata.

4.     Není homeopatie jako homeopatie

Dobrý homeopat je zaměřen především na klasickou homeopatii –  zaměřuje se na skutečnou příčinu, souvislosti a okolnosti vzniku vašich potíží, ať už jsou fyzické, psychické nebo emocionální. Následně vám doporučí homeopatický lék (jeden v jednom čase), který co nejpřesněji odpovídá vašim projevům. Říká se mu konstituční.

Délka vstupní konzultace většinou trvá 1-2 hodiny (kontrolní bývá kratší a probíhá za 6-8 týdnů). Zpočátku homeopat naslouchá vašemu spontánnímu vyprávění, následně si doplní další informace. Zajímá se např. co vaše potíže zlepšuje či zhoršuje, jak reagujete na různé vlivy, atd. Bude ho zajímat váš životní příběh, pocity, obavy, prožívání. Pro doporučení léku nepoužívá žádné měřící přístroje.

Na co si dávat pozor:

Existuje však více směrů používání homeopatických léků než je klasická homeopatie. Např. směr, který se zaměřuje na jeden konkrétní příznak ve snaze dočasného odstranění či zmírnění problému.  Může momentálně ulevit, ale z dlouhodobého hlediska je potřeba směřovat ke konstitučnímu léku, aby k daným potížím dále již nedocházelo.

Zde se nepátrá po příčinách. Pokud je toto léčení opakováno, důsledek je podobný jako při podávání klasických léků – skutečný důvod potíží je potlačován hlouběji do organismu a chronické potíže přetrvávají nebo se postupně zhoršují.

Takový homeopat vám např. doporučí kombinaci několika homeopatických léků pouze na základě diagnózy bez absolvování konzultace nebo je vstupní konzultace u něj krátká. Někteří doporučí homeopatický lék na základě měření přístrojem EAV.

Při výběru homeopata se zaměřte především na následující otázky:

  • Vystudoval nějakou homeopatickou školu?
  • Odpovídá styl jeho práce vaší představě – jaký typ homeopatie používá?
  • Jak dlouho trvá vstupní konzultace?
  • Používá jeden lék v jednom čase nebo kombinaci léků?
  • Používá k výběru léku nějaké měřicí přístroje?

5.     Cena homeopatické konzultace

Homeopatická konzultace je služba, která není v ČR hrazena zdravotními pojišťovnami. Každý homeopat má svůj ceník. Ceny se většinou výrazně neliší. Cena za konzultaci většinou zahrnuje také následnou analýzu a návrh léčby a mnohdy také akutní konzultace v rámci konstituční léčby.

V ČR poskytují tuto službu jak lékaři, tak nelékaři. (Stejně tak, jako v ostatních zemích Evropy, výjimku tvoří Francie a Itálie, kde jsou homeopaté jen lékaři, zatímco ve Švédsku pouze nelékaři)

Rada na závěr

V neposlední řadě je nesmírně důležitá důvěra, jelikož je potřeba co nejpřesněji popsat své potíže, aby mohlo dojít k doporučení správného léku, což je cílem homeopatické léčby.

Dále je potřeba mít určitou dávku trpělivosti s homeopatickou léčbou. Nespoléhat se, že všechny potíže, co máte různě dlouhou dobu okamžitě pominou, ale brát léčbu jako proces změn, které vedou k uzdravení. Homeopatie je velmi jemná metoda, působí pozvolna, ale do hloubky.

Více informací o této léčebné metodě se dočtete zde.

 

Autor: Marcela Garncarzová

"Pomoc druhým vnímám, jako své životní poslání. Homeopatii se věnuji soustavně od roku 2005. V praxi používám také Bachovy květové esence a Schüsslerovy tkáňové soli. Baví mě inspirovat své klienty ke změnám, které jim mohou pomoci a být průvodcem na jejich cestě k uzdravení." Můj příběh si přečtěte zde >>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.